Gönen Sera OSB Çalışmaları Tamamlanıyor

Gönen Sera OSB Çalışmaları Tamamlanıyor

Gönen Tarıma Dayalı İhtisas Sera OSB’nin kuruluş çalışmaları Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında yapılan toplantı ile değerlendirildi.

Türkiye’nin en hızlı kurulacak OSB’si olma özelliği taşıyan Gönen Tarıma Dayalı İhtisas Sera Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş çalışmaları Balıkesir Valisi Hasan Şıldak başkanlığında yapılan toplantı ile değerlendirildi.

Düzenlenen toplantıda, zengin yenilenebilir çeşitliliği olan 8 bin dekarlık alanda Jeotermal Isıtma, Rüzgar Enerji Santralleri (RES),  Güneş Enerji Santralleri (GES) ve Biyokütle Enerji türleriyle çevre dostu Gönen TDİ OSB’nin kuruluş aşamasındaki son durumu görüşüldü. OSB’nin 4 bin dekarlık iki etabının alanlarıyla ilgili fikir alışverişlerinin yapıldığı toplantıda projenin fizibilite raporu ön çalışmasına ilişkin sunum da yapıldı. Sunumda atık su, elektrik, alt ve üst yapı, sulama gibi projeleriyle ilgili ön hazırlık bilgileri verildi.

Aylara göre enerji ihtiyaç dağılım göstergelerine bakıldığında yenilenebilir enerji seçeneklerinin hiçbir bölgede bu kadar zengin olmadığının da altı çizildi. Bölgede istihdama yüksek katkı sağlayacağı beklenen OSB ile Balıkesir’de 12 ay boyunca örtü altı üretimi yapılabilecek.

Kaynak: Sanayi Gazetesi

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın