Nevşehir Kozaklı’da Jeotermal Kaynaklı Sera OSB Kuruldu

Nevşehir Kozaklı’da Jeotermal Kaynaklı Sera OSB Kuruldu

Tüm kuruluş süreçleri, fizibilite çalışmaları, ve proje çalışmaları tarafımızdan yapılan Nevşehir Kozaklı (Jeotermal Kaynaklı Sera) TDİOSB bakanlık incelemeleri tamamlanarak Sayın Bakan Prof. Dr. Vahit Kirişci’nin onayları ile tamamlandı.

Nevşehir’e ziyarette bulunana Sayın bakan proje hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Tarım ve Orman Bakanı Prof. Dr. Vahit Kirişci, Nevşehir temasları çerçevesinde, Ülkenin en büyük ikinci Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni Nevşehir Kozaklı’da inşa edeceklerini söyledi.

Kirişci, Türkiye‘nin en büyük ikinci Jeotermal Isıtmalı Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni (OSB) Nevşehir’de Kozaklı ilçesinde kuracaklarını ve temelini 2023’ün ilk çeyreğinde atacaklarına işaret etti. Bir milyon 352 bin metrekare alana kurulacak Organize Sanayi Bölgesi Projesi’nin tamamlandığında, toplam 1,5 milyar lira tutarında yatırım gerçekleşeceğini açıkladı.

“Burada her biri minimum 25 dekar olan jeotermal enerjiyle ısıtmalı 40 yüksek teknolojik sera yer alacak.” diyen Kirişçi Kirişci, şunları kaydetti: Ürünlerin işlenme, paketlenme ve depolanması için 16 sanayi tesisiyle beraber Seracılık Eğitim Merkezi ve Ar-Ge merkezi kurulacak. Bin 500 kişinin istihdam edileceği bölgede yılda 40 bin ton üretim gerçekleştirilecek. Bu projede istihdam edilecek çalışanların yüzde 75’inin kadın olacağının da altını çizmek isterim. Proje tamamen faaliyete geçtiğinde, ülkemiz ekonomisine bugünün rakamlarıyla yıllık 750 milyon TL katkı sağlayacaktır.”

Kirişçi, “kent tarımı” kavramını gündeme getirdiklerini anımsatarak şunları kaydetti: “Bir kentin ihtiyacı olan ürünlerin bu kentte üretilmesinin esas olduğunu ve bundan dolayı da bu üretim modelinin desteklenmesi gerektiği kanaatine vardık. Bunun ilkini de sera OSB düzeyinde İzmir’de, Dikili’deki yapmış olduğumuz girişimlerle Dikili Sera İhtisas Organize Sanayi Bölgesi diyelim ya da Organize İhtisas Sera Bölgesi, yani bir OSB’nin sera uygulaması. Şimdi onun bir benzerini ve ikincisini inşallah Kozaklı’da gerçekleştireceğiz.”

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın