Zonguldak Çaycuma Sera TDİOSB’de İlk Seranın Kurulumuna Başlandı

Zonguldak Çaycuma Sera TDİOSB’de İlk Seranın Kurulumuna Başlandı

Bildiğimiz üzere Çaycuma TSO, Zonguldak TSO ve Zonguldak Valiliği İl Özel İdaresi ortaklığında kurulan Zonguldak Çaycuma Sera TDİOSB yatırımcılarının kurulumlara başlanması bekleniyordu.

Altyapı çalışmaları tamamlanan TDİOSB alanında ilk sera üstyapı inşaatı Duranlar Fide Ltd. Şti. tarafından başlatıldı.

Her biri yaklaşık 25 dekar büyüklüğünde 15 adet Sera işletmesi yatımcısı; üstyapı sera inşaat çalışması hazırlıkları kapsamında yurt içinde üretilen sera teknolojileri, otomasyona dayalı (bilgisayar kontrollü iklimlendirme, sulama, gübreleme ve ilaçlama) sistemler, sera yatırımlarına sağlanan teşvikler, finansmana erişim ve kredi desteği gibi konuları değerlendirerek karşılıklı fikir alışverişinde bulundular.
Çaycuma TSO Başkanı Zekai Kamitoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi “Sera OSB yatırımcıları 2024 yılında sera üstyapı inşaatlarını tamamlayarak 2025 yılında üretime geçmeyi hedeflemektedirler. Yatırımcılarımızdan Duranlar Fide Ltd. Şti. sahibi Erol Duran ilk kazmayı vurarak üstyapı inşaat çalışmalarını başlatmıştır. Kendilerine bu süreçte kolaylıklar dilerim. Sera OSB’nin üretime geçmesi ile birlikte Zonguldak’ta sektörel çeşitlilik başta olmak üzere istihdama, üretime ve ihracata önemli katkılar sağlanmış olacaktır.”

 

Kaynak: https://www.zhaber.com.tr/zonguldak-sera-osbde-ilk-kazma-vuruldu

Yazar hakkında

admin administrator

Bir cevap yazın